تبلیغات
عامل بیماری ایدز یک نوع ویروس از فرقه جوخه رترو ویروسها است که باعث کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن میزبان می شود. علایمی که ما مدخل سرپوش بیماری ایدز می شناسیم مناسب به بیماریهایی است که در پی نقص ماشین ساز ایمنی بدن تولید می شوند. دروازه اندر اکثر بیماریهای ویروسی روش به این منوال است که سلولهای مملو از ویروس ویروسها را ول و کرده و این ویروسها خود را با پادتنهای فراهم مواجه می بینند. باب چنین وضعی بیماری بشر ذات وجه و شی ء برطرف می شود. ولیک در مورد ویروس ایدز وضع به متد ای دیگر است.در اینجا اولین ویروسی که مطلع اولین سلول میزبان می شوند از حمله پادتنها در مصون می مانند. ویروسهای جدیدی که از سلول خارج می شوند بعضا توسط پادتنها خنثی می شوند ولی ژنهای اولیه داخل درون سلول میزبان به تولید ویروس امتداد می دهند. ممکن است که ویروس دروازه اندر بدو رسید به سلول میزبان به صورت غیر کارآمد درآید و بعد از اغماض چندین سال به مساعد دمده شدن اوضاع فعالیت بیماریزایی خود را مطلع کند. این ویروس آلت ایمنی بدن را تضعیف می کند و سر پشه دره این یک سرماخوردگی ناشناسا هم می تواند برای انسان مشکل ساز باشد.


عرق کردن در شب و احساس خستگی ، التهاب بیضه ها از سایر علایم این بیماری است. مرحله بعدی که در آن تصویر نهایی بیماری ایدز به نمایش گذاشته می شود حاصل از درهم شکسته شدن کامل سیستم دفاعی بدن است. تعداد سلولهای لنفوسیت T4 به شدت کاهش یافته است و در این حالت انواع بیماریهای باکتریایی ، ویروسی و انگلی قادر هستند که فرد مبتلا را از پای بیاندازند.تماس جنسی با افراد آلوده . همجنس بازها در معرض بیشترین خطر هستند.
بی بند و باری جنسی
استفاده از سرنگهای آلوده برای تزریق مواد مخدر
تزریق خون یا فرآورده های خونی آلوده
مواجهه کارکنان بیمارستانها و تکنسینهای آزمایشگاهی با خون ، مدفوع ، یا ادرار افراد آلوده به ویروس ایدز.

از تماس جنسی با افراد آلوده یا افرادی که مواد مخدر تزریقی مصرف می کنند خودداری شود.
از کاندوم استفاده شود.
از بی بندوباری جنسی خودداری شود.
خون یا فرآورده های خونی باید از لحاظ آلودگی بررسی شده باشد.

تشخیص این بیماری از طریق آزمایش خون امکان پذیر است. خوشبختانه در کشور ما این آزمایش به صورت رایگان انجام می شود تا افراد مختلف از سلامتی خود اطمینان حاصل کنند.

در حال حاضر داروها در معالجه عفونت ایدز موثر نیستند. برای مقابله با عفونت ها یا پیشگیری از آنها ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. داروهای ضد ویروسی مانند دیدانوزین ، استاوودین ، زالسی تابین ، زیدوودین و نیز داروهای مهارکننده پروتئاز در درمان عفونت با ویروس ایدز مورد استفاده قرار می گیرند و ممکن است پیشرفت بیماری را به تأخیر اندازند. تجویز آنها باید توسط پزشکان با تجربه انجام پذیرد. با این داروها (مثل زیدووین ) می توان انتقال عفونت به نوزادان مادران حامله را کاهش داد. تحقیقات زیادی در رابطه با داروهای جدیدتر و واکسن آن از طریق مهندسی ژنتیک در دست انجام هستند.

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علایم عفونت ایدز را دارید.
اگر پس از تشخیص ، علایم یک عفونت دیگر ظاهر شوند (تب ، سرفه ، یا اسهال ).
اگر دچار علایم جدید و غیر قابل توجیه شده اید. داروهای مورد استفاده در درمان، عوارض جانبی بسیاری دارند.

آلوده ازمد افتادن فرد به وسیله ویروس اچ آی وی اکثراً به وسیله سوزن های آلوده، دریافت خون آلوده، جابجایی از طریق مادر به جنین، تماس های جنسی و تماس مستقیم با خون یا مخاط ایجاد می شود. در روزهای اولی که کس به ویروس چرکین شده است، اغلب علامت مشخصی هویت عرضه ندارد ولی در حدود سه تا شش هفته بعد درب بعضی موارد علم اشاره های شبیه زکام به تدریج برملا می شوند همال تب، سردرد، خستگی، لینت مزاج و قبض و سرفه های خشک. پی از آن، به تدریج سایر علایم مدخل سرپوش بیمار نمایان می شود همانند عرق شبانه، کاهش حافظه، افسردگی، کاهش سریع وزن، لکه های قرمز وارد و خارج دهان، بینی یا پلک چشم، برفک دهانی، تورم غدد لنفاوی معطف و زیربغل.این علایم چندان هویدا و ناپیدا نیستند و ته از مدتی از بین می جریان و فرد ممکن است تا چند سال نشانه دیگری را مدال ندهد. همین فرمان هم خطرناک است چون تنها مفرد نمی داند که مبتلا شده است و گمان تردید دارد که سایر افراد را بیمار کند. درنتیجه از طی این مدت، سیستم ایمنی وحید به تدریج ضعیف شده و انحا عفونت های فرصت طلب موجب بروز مشکلات متعدد درب فرد بیمار می شوند.

شاید مشکلات دهانی در بیماران ایدزی جزو مهم ترین مشکلات آن ها نباشد اما حقیقت این است که این مشکلات می توانند چنان آزادهنده باشند که حتی مانع خورد و خوراک فرد شوند. خوشبختانه بسیاری از این مشکلات قابل درمان هستند.از طرفی می توان گفت که دهان اولین منطقه ای است که علایم بیماری را نشان می دهد. به همین دلیل اطلاع از این علایم اهمیت زیادی دارد.

یکی از این قرح ها، نیش های آفتی هستند که اشکال غبار پودر گردش یا بیضی داشته و به لون حیله سفید یا خشک با خرمن ماه ای قرمزرنگ دروازه اندر اطراف نزاکت مال دیده می شوند. آفت های مهتر رهبر ممتاز بسیار دردناک بوده و به طور تکرارشونده ای مدخل سرپوش دهان فرد، به خصوص داخل وضع و روی زبان و ساحل بروز می کنند. جراحت های دیگری که داخل دهان ایجاد می شوند، ناسور های تبخال (هرپس) هستند که بر فایده فعالیت یک نوع ویروس به نابودی می آیند. تبخال ها اکثر در محیط لب ظاهر می شوند و می توانند دردناک باشند. این جراحت ها هم می توانند مشکلاتی را برای غذاخوردن واحد جدا دیار به فنا بیاورند.این حالت به کنا مناطق سفیدرنگ لکه مانندی در سطح خارجی زبان، طرفین زبان، داخل گونه یا لوچه دهانه کناره پایین بروز می کند و برخلاف برفک متبحر پاک دمده شدن نیست. آژانس پیشکار به هستی نفس آورنده نزاکت مال ویروس است و با داروهای ضدویروس می توان آن را تا حدی درمان کرد.

طبیعی است که هر شرایطی که دفاع و ایمنی بدن را پایین بیاورد، روی لثه هم اثر خواهدگذاشت. در بیماران اچ.آی.وی مثبت در اغلب مورد مشکلات لثه به چشم می خورد. این مشکلات گاهی به شکل التهاب خفیف لثه و گاهی به صورت شدیدتر بروز می کند که سبب خون ریزی هایی از لثه می شود.بیماری لثه گاهی به حدی است که موجب تخریب استخوان اطراف دندان شده و به لق شدن دندان منجر می شود اما در کل باید بگوییم که این علامت ها مختص بیماری ایدز نیستند و دیدن این علایم نشان دهنده این نیست که فرد مبتلا به ایدز شده است! در بسیاری از بیماری ها چنین علامت هایی دیده می شوند. در نهایت، تنها با انجام آزمایش خون می توان درباره این بیماری اطمینان پیدا کرد.
+ نوشته شده توسط Amlakia در پنجشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۸ قبل از ظهر، یک بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha