تبلیغات
ویروس زیکا این روزها تبدیل به کابوس مردم آمریکا شده است . بیماری کشنده ای که از طریق یک حشره میلیون ها تن را تهدید می کند.میلیون ها تن از مردم آفاق در سراسر آفاق این روزها علاوه بر نگرانی از گسترده دمده شدن ابعاد بحران های خودی انسانی ناشی از گلچین و گرسنگی، با مشکل مرگبار دیگری مواجه شده اند که " زیکا" آوازه دارد.بیماری که از طریق پشه به آدم منتقل می شود و باعث بروز اختلالات مغزی و دروازه اندر نهایت مرگ می شود.
موسسه بهداشت جهانی درمورد گسترش ویروس زیکا در سراسر اقلیم امریکا هشدار فغان و گفت: زنانی که قصد رفتن به مناطقی دارند که در لحظه ویروس زیکا فنا دارد، باید پیش از سفر و یا بازگشت، مشاوره پزشکی کنند.
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که خطر شیوع این بیماری به سراسر قطعه آمریکا نیست دارد. تاکنون شواهدی از نیست این بیماری در 21 کشور درون آمریکای شمالی و جنوبی و کارائیب تایید شده است.|ویروس زیکا که توسط پشه به بشر منتقل می شود وقایع بیماری ها خطرناکی مثل میکروسفالی (کوچکی جمجمه و پریشی رشد مغزی) ایجاد می کند. پزشکان در مورد بغاز این عوارش تقریر نگرانی کرده اند.این بیماری که سر پشه دره اکثر موارد بدون علم اشاره است یا علائم خفیفی همچون تب خفیف، سردرد، مرض مفاصل، برافروختگی و قرمزی ملتحمه چشم و لکه های پوستی دارد، از منهاج خون منتقل می شود.علاوه بر این، ماننده ظاهرمانتو ویروس دنگی، نیل غربی و تب نخستین بار به وسیله پشه منتقل شده است و باب سال 1947 میلادی در جنگل زیکا مدخل سرپوش اوگاندا شناسایی شد. کارشناسان امور بهداشت آگاهانیدن کردند که شیوع ویروس زیکا در قاره امریکا تا حدی جدی ناراحت شده است که برخی کشورها از زنان خواسته اند از بارداری تا سال 2018 جلوگیری کنند، اما این ویروس درب واقعیت فرمایش فقره چه مرتبه خطرناک و کشنده است؟|وزارت بهداشت برزیل با شیوع پراکندن بیانیه ای اظهار کرد که بیش از 200 هزار سرباز این کشور برای مبارزه با ویروس زیکا، که به تولد نوزادان نحیف ذهنی منجر می شود، فرستادن خواهند شد.این نیروها به تک تک غرفه ها سر می زنند و با نمایش بروشور و حشره کش، برزیلی ها را سر پشه دره مورد ویروس زیکا که یک پشه ناقل نفس است، عارف خواهند کرد. این عملیات یک روزه درب 13 فوریه (24 بهمن) انجام می شود تا از تاثیر شیوع زیکا بر المپیک پیش روی ریو نوبت ژانیرو پیشگیری کند. المپیک تابستانی 2016 با کنیه رسمی «بازی های المپیاد سی و یکم» از 30 ژوییه تا 15 اوت 2016 میلادی (15 تا 25 مرداد 1395)، باب شهر ریو دوژانیرو باب کشور برزیل برگزار خواهد شد.شهر ریو دوژانیرو به کنیه میزبان این بازی ها سر پشه دره تاریخ دوم اکتبر 2009 میلادی، توسط کمیته بین المللی المپیک گزینش شد.}
از آنچه این روزها در مورد ویروس "زیکا" می خوانید، ممکن است چنین برداشت کنید که این ویروس در ردیف امراضی مانند ایبولا و کمی پایین تر از "اچ آی وی" یا ویروس عامل ایدز قرار داشته و از «ویروس های خطرناک کشنده» است.یکی از دلایل ترس بیش از حد از این ویروس، کمبود معلومات راجع به آن است. این ویروس برای نخستین بار در سال 1947 در اوگاندا شیوع یافت، اما تحقیقات زیادی راجع به آن تا حالا صورت نگرفته است. هیچ واکسنی برای آن هنوز وجود ندارد و آخرین موارد شیوع آن به سال گذشته برمی گردد که در برزیل پدیدار شد. این کارشناسان در عین حال می گویند دلیلی وجود ندارد که از این مرض دچار اضطراب و سراسیمگی شویم. یوناس شمیت شانازیت، متخصص ویروس شناسی در انستیتوت بِرنهارد نوخت به دویچه وله گفت: «ما نباید زیکا را با "اچ آی وی" یا ابولا مقایسه کنیم، تا مردم آن را اشتباه درک نکرده و دچار این توهم نشوند که این ویروس، "اچ آی وی" جدید است.»

ویروس زیکا با نقص تولد مرتبط دانسته شده است که در اثر آن، کودکانی با سر خوردتر از حد معمول به دنیا می آیند.ویروس زیکا برای افراد بالغی که باردار نباشند خطر زیادی در پی ندارد. علایم این مریضی تب، درد مفصل و دانه های سرخ رنگ است. "مرکز کنترول و وقایه امراض ایالات متحده امریکا" به وضاحت گفته است: «این بیماری معمولاً خفیف است... موارد جدی این مریضی که نیازمند بستری شدن باشد، غیرمعمول است. مرگ (ناشی از این مریضی) نادر است.»

خبرگزاری ها از پنج واقعه در ایتالیا، سه مورد در بریتانیا و دو مورد دیگر در اسپانیا خبر می دهند، اما از آنجایی که پروتوکول بین المللی برای گزارش دهی از این ویروس وجود ندارد، این آمار ممکن است درست و کامل نباشد. شمیت شانازیت می گوید ممکن است برخی مردم به این بیماری مبتلا شده باشند بدون این که خود شان بدانند. مرکز وقایه از امراض در ایالات متحده امریکا گفته است که تنها یک پنجم از مبتلایان به این ویروس واقعاً بیمار می شوند.

با برشمردن موارد بالا، نمی توان گفت که ویروس زیکا کاملاً بی ضرر است. اخیراً شمار استثنایی نوزادان در برزیل با مشکل "خورد سری" یا "مایکروسفالی" به دنیا آمده اند که این نقص تولدات با ویروس زیکا مرتبط دانسته شده است. در تازه ترین مورد شیوع زیکا، تشخیص شده است که حدود چهار هزار نوزاد با این نقیصه یعنی "خورد سری" تولد شده اند. یعنی جمجمه این نوزادان کوچکتر از نوزادان صحتمند است که مغز آن ها را آسیب خواهد زد.
این ویروس تا سال 2014 فقط در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام شیوع پیدا کرده بود، اما پس از آن به جزیره ایستر و شیلی گسترش یافت. تا ماه مه 2015 بیش از 84000 مورد ابتلا به این ویروس در برزیل ثبت شد. محققان می گویند احتمالا تا 1.5 میلیون نفر در برزیل به زیکا آلوده خواهند شد. تاکنون هیچ واکسن یا درمانی برای ویروس زیکا پیدا نشده و پرهیز از گزیده شدن به وسیله پشه ها تنها راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.شیوع این ویروس در آمریکای لاتین آنچنان نگران کننده شده که مقام های بهداشتی کلمبیا، السالوادور، جاماییکا و اکوادر از زنان خواسته اند تا زمان مشخص شدن وضعیت این ویروس، باردار نشوند.
ویروس زیکا که از پشه به انسان منتقل می شود، در بعضی موارد تب، سردرد و دردهای عضلانی ایجاد می کند و در اکثر موارد عارضه ای ندارد و همین امر دلیل تشخیص ابتلا به آن را دشوار می کند. تاکنون موردی از فوت ناشی از زیکا گزارش نشده است.

خطر اصلی این ویروس متوجه زنان باردار است، زیرا ابتلا به این ویروس ممکن است به بروز میکروسفالی نوزادان و تولد کودکانی با سر کوچک و رشد اندک مغز و جمجمه منجر شود.

ویروس زیکا در بخش وسیعی از آمریکای لاتین و کشورهای حوزه کاراییب شیوع یافته و بسرعت در حال گسترش است. در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی نیز این ویروس در میان کسانی که از سفر آمریکای جنوبی به کشورشان برگشته اند، دیده شده است.
ساخت واکسن ویروس زیکا
احتمال ساخت و استفاده از واکسن زیکا تا پایان سال 2016
یک دانشمند کانادایی از احتمال ساخت واکسنی برای ویروس زیکا و امکان استفاده از آن تا قبل از سال 2016 خبر داد.
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، گری کوبینگر، دانشمند کانادایی و یکی از فعالان در عرصه ساخت این واکسن پنجشنبه (9 بهمن) به رویترز گفت: «اولین مرحله از آزمایش این واکسن بر روی انسان اوایل ماه اگوست آغاز می شود و در صورت موفقیت آمیز بودن اجازه استفاده از این واکسن در ماه اکتبر و یا نوامبر داده خواهد شد».

وی همچنین گفت: ساخت این واکسن ساده است و می توان در مدت زمان کوتاهی مقادیر قابل توجهی از آن را تولید کرد. این دانشمند کانادایی در عین حال به این موضوع اشاره نکرد که استفاده از این واکسن چه زمانی در سطح گسترده امکان پذیر خواهد بود.
اخیراً شماری نوزادان استثنایی در برزیل با مشکل "خورد سری" یا "میکروسفالی" به دنیا آمده اند که این نقص مادرزادی با ویروس زیکا مرتبط دانسته شده است. در تازه ترین مورد شیوع زیکا، تشخیص شده است که حدود چهار هزار نوزاد با این نقیصه یعنی "خورد سری" متولد شده اند. یعنی جمجمه این نوزادان کوچکتر از نوزادان سالم است که مغز آن ها را آسیب خواهد زد.

سازمان بهداشت جهانی مستقر در ژنو اعلام کرد که ویروس زیکا به شکل «انفجار گونه ای» در حال گسترش است و ممکن است چهار میلیون نفر را در قاره امریکا مبتلا کند.ویروس زیکا در سال 1947 در جنگل زیکا در اوگاندا شناسایی شد. این ویروس همانند ویروس دنگی، نیل غربی و تب نخستین بار به وسیله پشه منتقل شده است.این ویروس تا سال 2014 فقط در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام شیوع پیدا کرده بود، اما پس از آن در جزیره ایستر و شیلی گسترش یافت.«زیکا» تا ماه مه 2015 به برزیل راه یافت
+ نوشته شده توسط Amlakia در سه شنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۶ بعد از ظهر، یک بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha